Půjčky na směnku

31.05.2015 14:10

Půjčka na směnku bývá většinou hlavním produktem nebankovního sektoru. Bývá založena na stejném principu jako jsou půjčky od soukromých osob a půjčky bez registru, přičemž hlavními znaky jsou rychlé vyřízení, nenahlížení do registru dlužníků a v neposlední řadě neověřování výše příjmu. Za vypůjčení finančního obnosu se žadatel zavazuje v případě nesplácení, že  „zaplatí" svým majetkem.

Směnka je jakýsi druh cenného papíru, kterým se dlužník poskytovateli zavazuje, že splatí předem sjednaný obnos ve stanovené výši a ve stanovené lhůtě.

Pokud nastane situace, kdy dlužník přestane splácet, žalobce není povinen dokazovat, že pohledávka pomocí směnky skutečně vznikla. Naprosto postačí, když se Soudu předloží platná směnka, a pak je již na neplatiči, aby všechny své závazky urychleně vyrovnal. Soudce následně vydá směnečný platební příkaz a žalovaný je povinen do tří dnů uhradit veškeré své pohledávky a samozřejmě i soudní výlohy s tím spojené. Celý proces netrvá déle jak několik týdnů.

Směnka by měla obsahovat, kdo bude dané závazky platit , dále pak tam nesmí chybět do jakého data musí být pohledávka doplacena, datum vystavení směnky a podpisy obou účastněných stran.

V neposlední řadě potřeba připomenout, aby si žadatel dal velký pozor při podpisu takové směnky, a bedlivě si vybral toho, kdo mu peníze půjčí. V dnešní době existuje mnoho podvodníků, kteří se snaží akorát využít nelehké finanční situace zoufalých lidí, kteří urychleně potřebují půjčit, a už nehledí na detaily spojené s půjčkou.